Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)
login _
banner_isbank
tsf logo_2015
GSB_mavi_-1
Süper Satranç Ligi'nde Son Viraj
IMG 0888Dünyanın sayılı satranç sporcuları ve ülkemizin en usta satranççılarının buluştuğu Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi,  25 Temmuz 2016 tarihinden beri İzmir Kaya Thermal Otel’de gerçekleşiyor.  14 takımın en iyi hamleleri ile şampiyon olmak için kozlarını paylaştığı Süper Satranç Ligi, 3 Ağustos 2016 Çarşamba günü oynanan 10. ve 11. tur karşılaşmaları ile devam etti.
 
100’ü unvanlı toplam 207 sporcunun hamle yaptığı Süper Satranç Ligi’nde 10. ve 11. tur maçları, son ana kadar nefeslerin tutulduğu kıran kırana bir yarışa sahne oldu.
 
Turnuvanın sabah oynanan 10. turunda Türk Hava Yolları ile karşılaşan Hatay Büyükşehir Belediyesi GSK, oldukça çekişmeli geçen maçı 3½ - 4½’luk bir skorla kazandı ve şampiyonluk yolunda son derece kritik bir galibiyet elde etti.
 
Kayseri Şeker Spor, son şampiyon Beşiktaş’a karşı 5-3 galip gelerek ikinciliğe yükselirken, Boğaziçi Üniversitesi, şampiyonluğa oynayan Deniz Su Aquamatch’a karşı kazanarak büyük bir sürprize imza attı. T.S Alyans, 1920 Maraşspor Kulübü Derneği ile mücadelesinde yüzü gülen taraf olurken üçüncülük mücadelesine de ortak oldu.  Tarsus Zeka, Akdeniz Vida Metal karşısında 5-3 galip gelirken, İstanbul Teknik Üniversitesi, Taş Duvar SK. Derneğine 4½ - 3½ kaybetti.
 
Son derece ilginç sonuçların alındığı 11. tur karşılaşmalarında ise lider Hatay Büyükşehir Belediyesi GSK, Tarsus Zeka Satranç Kulübü karşısında 4-4 berabere kaldı. FM Faruk Keler’in (2278) GM Michal Krasenkow’a (2614) karşı ve Kayra Kamer’in (1982) IM Ufuk Sezen Arat’a (2402) karşı kazanması günün dikkat çeken sürpriz sonuçlarından oldu.
 
11. tur karşılaşmalarının diğer kritik maçı TS Alyans ve Kayseri Şeker Spor mücadelesi oldu. 3½ - 4½ sona eren karşılaşmada Kayseri Şeker Spor formasıyla hamle yapan GM Baadur Jobava, GM Aryan Tari karşısında elde ettiği bir puan ile takımını galibiyete taşıdı.
 
Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne karşı 3½ - 4½’luk bir skorla kazanarak Lig’de kalmayı garantilerken, Akdeniz Vida Metal A.Ş. Siirt Satranç GSK, Taş Duvar SK Derneği ile mücadelesinden kazançla ayrılarak Süper Lig’de ilk galibiyetini aldı.
 
Bu sonuçların ardından, Hatay Büyükşehir Belediyesi GSK ulaştığı 20 puan ile tek başına nağmağlup liderliğini sürdürürken, Kayseri Şeker Spor 19 puanla ikinci, Deniz Su Aquamatch Satranç GSK 18 puanla üçüncü, TS Alyans ve 1920 Maraşspor Kulübü Derneği 16 puanla dördüncü ve beşinci sırada şampiyonluk mücadelesine devam ediyorlar.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi, Akdeniz Vida Metal A.Ş. Siirt Satranç GSK ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt SK. ise Süper Satranç Ligi’ne veda eden ve Türkiye Satranç Birinci Ligi’ne düşen takımlar oldular.
 
Nefeslerin tutulduğu Süper Satranç Ligi heyecanı, 4 Temmuz Perşembe günü saat 15.00’te oynanacak 12. tur karşılaşmaları ile devam edecek.

Müsabakalara yönelik analiz ve yorumlar:
 


 

 

 

 
Turkish Chess Federation © 2014