Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)
login _
banner_isbank
tsf logo_2015
GSB_mavi_-1
Söyleşi Serileri-4 GM Ernesto Inarkiev
IMG 08392016 Türkiye İş Bankası Süper Satranç Liginin organizasyonunu nasıl buldun?
Bence çoğu koşul çok iyi; otel oldukça iyi. Sanırım, Federasyona tek önerim programı bir gözden geçirmeleri, ve böylesine yüksek seviyeli bir organizasyonda bazı günler yapılan çift turdan kaçınmaları. Bunun haricinde sistem bence çok ilginç, takımlar çocuklarla oynayabiliyor, bence bu çok ilgi çekici.
 
Şu ana kadar katılmış olduğun en iyi organizasyon hangisi?
Bence bu zor bir soru, bence genelde bireysel başarıyı organizasyon kalitesinden ayırmak güç. Genel olarak, satranç organizasyonu konusunda Rusya hala önde gidiyor. Satranç televizyonunu görebilirsiniz, gerçekten çok kaliteli.
 
Satranç kariyerine nasıl başladın?
Satrancı ben 5 yaşındayken babamdan öğrendim. Ben 7 yaşındayken, eğitim için özel bir bölüme gittim, çünkü yeni okulumda satranç dersi vardı ve koçum gerçekten iyiydi. Bana satranç konusunda kendimi geliştirmemi söyledi, ve işte böyle başladı.

 
Şu ana kadar oynadığın en iyi oyun hangisiydi?
Sevdiğim birçok oyun var. Bana göre oynadığım her oyun veya izlediğim her oyun bir kitap, bir film gibi. Yeni başladığın zaman bir tane seçebilirsin, ama mesela bin tane oynadığın zaman bir tanesini seçmek gerçekten zor.  Kendi oyunlarımdan, eğer güçlü bir rakiple oynanmışsa, büyük ihtimalle ilginç bir oyundur.
 
Favori satranç oyuncun var mı?
Erken yaşlarda Fischer karakterinden dolayı en favori oyuncumdu. Savaşçı bir karakteri var, ödün vermiyor, her zaman sonuna kadar savaşıyor. O dönemde büyük bir olaydı. Satrançtaki seviyesi de çok yüksek.
 
Başka hangi ülkelerin liglerinde oynuyorsun?
Almanya, Türkiye, Çin...
 
Başka bir spor dalında (futbol, basketbol vs.) herhangi bir takım tutuyor musun? Hangi takım?
Zaman zaman FC Barcelona’yı tutuyorum.
 
Satranç çalışma rutinin nasıl?
İnsan kendine sormalı: satrancı seviyor musun? Oynamayı seviyor musun? Veya zamanını boşa harcıyor gibi mi hissediyorsun? Eğer cevabın, evet satrancı seviyorum ise bir sürü ihtimal var: mesela eski şampiyonların maçlarına bakmak gibi. Çok sayıda güzel kitap var. Ben zaman zaman “Robert (Bobby) Fischer’in 744 Oyunu” adlı kitabı okuyorum.
 
Satrançtan öğrenip gerçek hayatta yararını gördüğün bir özellik var mı?
Bence satranç karar almak için ve konsantrasyon için zekayı geliştirmenin en basit ve en iyi yolu. Bir kişinin karakterini geliştiriyor.
 
Hobilerin nelerdir?
Aikido yapıyorum, siyah kuşağım var. 
 
Turkish Chess Federation © 2014